Oblastní kolo Závodu vlčat a světlušek ve Zlaté Koruně (26. – 28. dubna 2024)

Vlčata a světlušky z obou oddílů vyrazili do Zlaté Koruny změřit síly v rozmanitých disciplínách Závodu vlčat a světlušek. A byli úspěšní!

Přestože je závod samotný jednodenní, pojali jsme celou akci jako přespávací. Sraz byl tedy už v pátek v 16:20 na vlakovém nádraží. Jelo nás přes 30, a tak jsme raději velké batohy poslali autem.

Hravě jsme zvládli oba přestupy v Číčenicích a v Budějovicích a cestu vlakem jsme kromě blbnutí věnovali i menšímu opáčku. Na základnu jsme dorazili kolem 19:00, rychle jsme si rozdělili ubikace a pak byl čas na večeři. Po ní jsme se sešli kolem ohniště, abychom si shrnuli, co nás všechno zítra čeká, a protože jsme ráno museli velmi brzy vstávat, abychom vyklidili pokojíky pro další hlídky, byla večerka už v půl desáté.

Ráno jsme, podle předchozí domluvy, vstali z 6:42 a půl a rychle jsme se pustili do balení věcí. To jsme proložili bohatou snídaní z dílny holubovských oldskautek a následně jsme všechny věci přesunuli do jednoho jediného pokoje. Při tolika věcech v něm pak už nebylo k hnutí.

Čekání na začátek závodu jsme si krátili různě. Světlušky se šly protáhnout do nedaleké venkovní posilovny. Kolem deváté dorazil i David s Anežkou a tím jsme byli kompletně kompletní. V 9:30 pak přišel slavnostní nástup, na kterém hlídky dostaly přidělené své doprovody a ti z nás, kteří nedělali rozhodčí na stanovištích, dostali naopak přidělené své hlídky. A tak třeba Dan vyrazil s Úhoři a Damík s Rejnoky.

My rozhodčí jsme se už museli vydat na svá stanoviště a tak jsme neviděli slavnostní zahájení závodu, kde se hlídky dozvěděly, jak to dnes s těmi draky (téma závodů bylo Jak vycvičit draka) vlastně bude. Třeba Vám to někdo z účastníků poví.

V půl jedenácté to všechno vypuklo. Hlídky se rozběhly na jednotlivá stanoviště, kde musely prokázat svoje schopnosti, znalosti nebo dovednosti v různých skautských disciplínách od táboření, přes zdravovědu, poznávání přírodnin, fyzickou zdatnost až po kuchařské dovednosti. Mimo bodové hodnocení pak svedly boj o dračí vejce a dozvěděly se něco nového k táboření a balení na cesty.

S krátkou přestávkou na oběd trval závod téměř do půl páté, kdy se i poslední hlídka vrátila k základně. Čas, který organizátoři potřebovali na sčítání bodů, jsme využili k odpočinku a sdílením zážitků ze závodu, protože během něj jsme moc neměli příležitost se potkat.

Vyhlášení výsledků nám pak přineslo hodně radosti. Vlci, kteří měli slíbenou zmrzlinu, když skončí alespoň předposlední, budou muset dostat nejmíň roční zásobu zmrzliny, protože skončili 3. a postoupili do krajského kola, ještě lépe se dařilo Tygříkům, kteří se své kategorii vyhráli, získali putovní totem pro vítěze oblastního kola závodu a taktéž budou soutěžit za měsíc v krajském kole ve Volyni.

Dařilo se i holkám z družiny Ještěrek rozděleným na dvě hlídky, které skončily s rozdílem pouhého 0,5 bodu na 3. a 4. místě v kategorii světlušek a polovina z nich tak také vyrazí do Volyně.

Po slavnostním zakončení závodu následovalo ještě focení družin a mezi tím se okolí základny začalo vyprazdňovat tak, jak hlídky postupně odjížděly. Z našich odjeli také Tygříci a rádci, kteří dělali doprovod.

My ostatní jsme měli chvíli volnou zábavu, pak jsme se mohli opět nastěhovat do jednotlivých pokojíků. Po večeři se u dětí vzedmuly poslední zbytky energie a tak si zahrály několik variant hry na babu. Ráno nás ale opět čekalo časné vstávání, proto jsme zalezli do pelíšků v půl desáté. Před usnutím bylo potřeba vyřešit pár bolavých bříšek, ale nakonec i ti největší nespavci usnuli a všichni spali spokojeně až do rána.

Ráno bylo opět hektické. Rychlé balení, snídaně, vyklizení a zametení pokojíků a se všemi věcmi včetně putovního totemu pro Tygříky dojít na vlakové nádraží. Vše jsme stihli včas a bez větších komplikací. Dokonce i psi, kteří nás při naší páteční cestě z nádraží zdravili usilovným štěkotem, byli tentokrát spíše potichu a jen nás svými bystrými zraky kontrolovali.

Ve vlaku jsme museli sedět po dvojicích a tak už nebyl tolik prostor na společné činnosti. Každý se tedy věnoval tomu, co ho zrovna lákalo. Někdo poslouchal písničky, někdo odpočíval, jiný si trénoval další uzly, aby v krajském kole byl ještě úspěšnější. Přestup v Černém Kříži proběhl hladce a v novém vlaku se nám přece jen podařilo obsadit jednu část s více sedadly, takže jsme si ještě užili společné povídání a řádění s plyšáky. Ve Zbytinách vystoupila Esterka, na Rohanově Deniska a na všechny ostatní už čekali rodiče na nádraží v Prachaticích.

Byly to náročné tři dny plné nových zážitků a sluší se velmi poděkovat organizátorům z Holubova, kteří nám umožnili se jejich závodu zúčastnit a zajistili nám i ubytování a jídlo.

Akce se zúčastnili:

Tygříci: Vašík, Felix, Karvy, Honzík, Pepa a Karel

Vlci: Bizon, Áša, Jirka, Peťa a Kobra

Ještěrky: Bonbon, Tygr, Veverka, Jehně, Křegr, Lev, Esterka, Kiwi, Panda, Nanuk, Ťapka, Jáchym, Anežka

Vedení: Danka, Ble, Civil, Zuzanka, Dan, Tomík, Dami a David