III.

Chrabří Vikingové,

Teď, když jsme si osvojili znalost písma i tajemných šifer, nejsme už odkázání jen na vyprávění, ale sami si můžeme přečíst dávné příběhy předků i skazky o severských bozích.

Jedna z vikingských ság vypráví o tom, jak Frigg,  manželka vládce bohů Odina kdysi ukradla z Odinovy sochy kus zlata, ze kterého si pak vyrobila náhrdelník. Odina tento čin tak rozhněval, že ze vzteku opustil Asgard a tím ohrozil jeho bezpečnost. Odinovi bratři se pokusili zajistit bezpečí tím, že na sebe vzali jeho podobu, nedokázali ale zabránit tomu, aby ledoví Obři a bůh zimy Úll Asgard napadli a způsobili tam krutou zimu. Odin se nakonec vrátil a nad ledovými Obry zvítězil, ovšem od těch dob je severská zima mimořádně dlouhá – tak dlouhá, jak dlouho trvala Odinova nepřítomnost.

Protože Vikingové žili v chladných zemích, kde se bez ohně nedalo obejít a současně ho bylo dost těžké rozdělat, vymysleli zvláštní způsob, jak na to. Z kůry stromů získávali cizopasnou houbu troudnatce kopytovitého a s pomocí této houby dokázali rozdělat oheň i ve vlhku a mrazu.

Vy, pro začátek, budete rozdělávat oheň v daleko příznivějších podmínkách.
Svou zručnost prokážete tím, že uděláte Robinsonův oheň (plnit pouze na družinovce nebo výpravě)

Znalosti prokážete tím, že dokážete poznat ohně:

1. – 2. třída – slavnostní ohně (pagoda, pyramida, hranice)

3. -  4. třída – + užitkové ohně (lovecké ohniště, závěs na kotlík, polenový krb)

5. –    6. třída -  + popíšete výběr místa k rozdělání ohně v přírodě a postup při rozdělávání ohně
naučíte se Setonovo pravidlo  „Nejdřív kus kůry březový musíš mít……….“

7. – 8. třída   -  + víte, jaké dřevo je vhodné na oheň (měkké 2 druhy, tvrdé 2 druhy).

Čas k prokázání potřebné zručnosti a znalostí je vymezen dvěma úplňky, tj. od 2. do 31. března.

Pobřeží Zelené země je, alespoň podle map na nástěnkách v klubovnách, rychle obsazováno.  Vy, kdo jste dokázali uvázat všechny předepsané uzly, zhotovili krmítko, vyluštili šifru, osvojili si různé způsoby šifrování, případně vytvořili mřížku, kotouč nebo pravítko, máte nárok obsadit osm dílů území ostrova. Kromě toho si vyžádejte u vedoucího, či rádce za splnění praktického úkolu kartičku s materiálem.
Přeji hodně zdaru při osvojování dalších, k přežití potřebných dovedností.